Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Aktualności

Zmarł papież Franciszek.

Zmarł papież Franciszek

"Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca" - powiedział kard. Farrell. "Całe jego życie tu na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi i uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowane" - dodał.

"Z ogromną wdzięcznością za jego przykład prawdziwego ucznia Pana Jezusa powierzamy duszę Papieża nieskończonej miłosiernej miłości Trójjedynego Boga" - zakończył kardynał kamerling.

Franciszek od 13 marca był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru miał 76 lat. Wcześniej przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Do 2011 przed dwie trzyletnie kadencje był przewodniczącym episkopatu swego kraju. Był pierwszym Argentyńczykiem i w ogóle mieszkańcem Ameryki, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Również jako pierwszy przybrał imię Franciszek.

Jak zapowiedział na początku pontyfikatu w 2013 r. papież Franciszek konsekwentnie starał się dotrzeć na peryferie świata, krajów wykluczonych geograficznie, społecznie i ekonomicznie. Tam na oczach całego świat papież z Argentyny upominał się o spychanych na margines, wykluczonych i zapomnianych, ofiary wojen, mówił o cierpieniu migrantów i ofiarach klęsk żywiołowych, mediował w sporach niemożliwych do rozwiązania, występował wprost przeciwko wszelkim formom przemocy, wskazywał na kryzys rodzin i ekonomicznej niesprawiedliwości, dyskutował z przedstawicielami innych religii o upadku wiary widząc w tym zagrożenie ogólnoludzkiej kultury, mówił stanowcze „nie” konfliktom i wojnom prowadzonym w „imię Boga”. I tak w ciągu swojego pontyfikatu Franciszek odwiedził m. in.: Sri Lankę i Filipiny, Bośnię i Hercegowinę, Ekwador, Boliwię i Paragwaj, Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską (2015), Wyspę Lesbos w Grecji (2016), Mijanmę i Bangladesz (2017), Mozambik, Madagaskar i Mauritius (2019), Irak (2021) oraz Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy (2023)

Wśród najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu wyróżnić można między innymi:

  • Adhortacja „Evangelii gaudium”

    26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji „Evangelii gaudium”. Stanowi ona podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w dniach 7-28 października 2012 r. Zarazem jest to dokument programowy pontyfikatu Franciszka, o czym pisał sam papież.
    „Marzę o wyborze misyjnym zdolnym przemienić wszystko, aby zwyczaje, style, rozkład zajęć, język i wszystkie struktury kościelne stały się odpowiednim kanałem bardziej do ewangelizowania dzisiejszego świata niż do zachowania stanu rzeczy” – wyznawał Franciszek.
  • Encyklika „Laudato si’”

18 czerwca 2015 r. ukazała się pierwsza w dziejach Kościoła encyklika całkowicie poświęcona ochronie naturalnego środowiska człowieka – „Laudato si’”. Franciszek przypomniał w niej, że każdy z nas jest częścią przyrody i od niej zależy, a obecne zagrożenia wymagają zdecydowanego „nawrócenia ekologicznego”.

  • Adhortacja apostolska „Amoris laetitia”

8 kwietnia 2016 r. ogłoszono posynodalną adhortację papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Jest ona podsumowaniem XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. rodziny, które odbyło się w październiku 2015 r. Najwięcej polemik wzbudził jej rozdział VIII zatytułowany „Towarzyszyć, rozpoznać i włączyć to, co kruche”, dotyczący sytuacji osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. Papież zwraca w nim uwagę na „niezliczoną różnorodność sytuacji” osób, które rozwiodły się i zawarły ponowny związek cywilny. W trosce o ich dobro duchowe konieczne jest rzetelne rozeznanie ich sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, że stopień odpowiedzialności nie jest taki sam za każdym razem.

  • Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Franciszek przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce. Jego wizyta apostolska związana była głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży, które przebiegały pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Podczas pobytu w naszym kraju Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski, modlił się w przejmującym milczeniu na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. Podczas czuwania na Campus Misericordiae Franciszek mówił o paraliżu naszych czasów – „myleniu szczęścia z kanapą”, ogołacającym nas z wolności. Przestrzegł przed życiem w uśpieniu, narkotycznym odurzeniu i otępieniu. Podczas Mszy wieńczącej ŚDM z udziałem ponad 1,5 mln wiernych zachęcił młodych ze wszystkich kontynentów, by Ewangelia była ich „nawigatorem” na drogach życia.

  • Jubileusz Miłosierdzia

8 grudnia 2015 r. Franciszek otworzył Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, który potrwał do 20 listopada 2016 r. Nie wystarczy wierzyć, „że Jezus jest Królem wszechświata i centrum historii, nie czyniąc Go Panem naszego życia: wszystko to jest próżne, jeśli Go nie przyjmiemy osobiście i jeśli nie przyjmiemy także Jego sposobu panowania” – mówił Franciszek w czasie Mszy św. odprawionej na placu św. Piotra na zakończenie obchodów Jubileuszu Miłosierdzia. Z papieżem Eucharystię koncelebrowało m.in. 16 kreowanych dzień wcześniej purpuratów. Symbolicznym aktem zakończenia Jubileuszu było zamknięcie Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

  • Encyklika „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej

4 października 2020 r. Franciszek ogłosił swoją trzecią encyklikę „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej. Ten zasadniczy dokument na rzecz globalnej reorientacji po pandemii koronawirusa papież podpisał dzień wcześniej w Asyżu. „Bardzo pragnę, abyśmy w tym czasie, w którym przyszło nam żyć, uznając godność każdej osoby ludzkiej, byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa” - napisał Ojciec Święty. Podkreślił, że encyklikę pisał w chwili wybuchu pandemii koronawirusa, która uwypukliła „niezdolność do wspólnego działania. Wymienił niepowodzenia różnych form integracji i rozpalanie się na nowo dawnych konfliktów, ograniczenia globalizacji jedynie do wymiaru gospodarki rynkowej, sprowadzającej ludzi do roli konsumentów lub obserwatorów, lansującej jednolity wzorzec kulturowy. Papież zaapelował także o dążenie do rozwoju etycznego, gdyż „jeśli tak się nie dzieje, przekazywany jest egoizm, przemoc, korupcja w jej różnych formach, obojętność, a ostatecznie życie zamknięte na wszelką transcendencję i ograniczone korzyściami indywidualnymi”. Zachęcił także do współpracy regionalnej mniejszych państw, by chronić się przed dyktatem ze strony silniejszych.

  • Encyklika "Dilexit nos" – O miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa.

    24 października 2024 roku Franciszek ogłosił czwartą encyklikę, która wpisuje się w serię encyklik papieskich poświęconych Najświętszemu Sercu Jezusa, takich jak Annum Sacrum Leona XIII, Miserentissimus Redemptor Piusa XI oraz Haurietis aquas Piusa XII, będąc pierwszą encykliką w całości poświęconą Najświętszemu Sercu Jezusa wydaną po soborze watykańskim II.

Papież pisząc tę encyklikę wychodzi z założenia, że konieczne jest obudzenie w dzisiejszym świecie zrozumienia czym jest serce. Stwierdza dosłownie, że aby nie stać się „nienasyconymi konsumpcjonistami i niewolnikami mechanizmów rynku, który nie interesuje się sensem naszego istnienia, to potrzebujemy przywrócić znaczenie sercu” (2). Przypomina, że to właśnie w Sercu Chrystusa „możemy znaleźć całą Ewangelię” i w nim „ostatecznie rozpoznajemy samych siebie i uczymy się kochać” (30). Podkreśla, że jest to szczególnie ważne w czasach, gdy świat jakby zatracał serce.

Franciszek urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia był technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, uzyskując tam licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.

13 grudnia 1969 wyświęcił go na kapłana ówczesny metropolita Córdoby abp Ramón José Castellanos (1903-79), po czym kontynuował on studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W tym czasie wyjeżdżał również kilkakrotnie na dłuższe lub krótsze pobyty do Niemiec. W latach 1980-86 był rektorem kolegium w San Miguel.

20 maja 1992 św. Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Miserando atque eligendo". 3 czerwca 1997 Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 mianował go arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.

Na konsystorzu 21 lutego 2001 Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina. Jako biskup i kardynał przyszły papież uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 2005-11 przez dwie 3-letnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 kard. Bergoglio wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI i – jak się okazało po latach – już wówczas był jednym z głównych kandydatów na nowego papieża, zajmując w ostatnim głosowaniu drugie miejsce za kard. Josephem Ratzingerem. A 8 lat później w wyniku konklawe w dniach 12-13 marca 2013 zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu. Ale wcześniej – 23 lutego tegoż roku Benedykt XVI mianował argentyńskiego hierarchę-jezuitę członkiem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, działającej w ramach Kongregacji ds. Biskupów. Była to jedna z ostatnich decyzji tego papieża, który w 5 dni później zakończył swój pontyfikat. Oficjalne rozpoczęcie posługi nowego Ojca Świętego nastąpiło niespełna tydzień później – 19 marca 2013 r.

Franciszek był pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym, a zarazem pierwszym Następcą św. Piotra – zakonnikiem od ponad półtora stulecia. Poprzednim biskupem Rzymu, który przed wyborem należał do jakiegoś zakonu, był kameduła Grzegorz XVI (Bartolomeo Cappellari; 1765-1846, papieżem był od 1831). Wybrano go na biskupa Rzymu 2 lutego 1831, po konklawe, które trwało ponad 2 miesiące (poprzedni papież, Pius VIII, zmarł 30 listopada 1830).

Franciszek był też 8. papieżem, który po wyborze pokazał się po raz pierwszy całemu światu w loggii bazyliki św. Piotra. Pierwszym był Pius XI (Achille Ratti), wybrany 6 grudnia 1922: pozdrowił on wiernych na Placu św. Piotra i udzielił im błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Jego pojawienie się w tym miejscu miało wymiar symboliczny, gdyż od zajęcia Rzymu przez wojska włoskie 20 września 1870 i likwidacji Państwa Kościelnego papieże byli „więźniami Watykanu” i oficjalnie nie pokazywali się publicznie, poza obrzędami religijnymi a loggia bazyliki św. Piotra była zamknięta. I dopiero owo pokazanie się nowego biskupa Rzymu w tym miejscu oznaczało chęć pojednania się z Królestwem Włoch. Później, za pontyfikatu tegoż papieża, 11 lutego 1929 zawarto Układy (Traktaty) Laterańskie, które ostatecznie regulowały stosunki między papiestwem a państwem włoskim.

Wszyscy kolejni następcy Piusa XI już regularnie ukazywali się w loggii bazyliki watykańskiej: Pius XII (Eugenio Pacelli; 1939–58), św. Jan XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli; 1958–63), św. Paweł VI (Giovanni Battista Montini; 1963-78), bł. Jan Paweł I (Albino Luciani; 1978), św. Jan Paweł II (Karol Wojtyła; 1978–2005), Benedykt XVI (Joseph Ratzinger; 2005–13) i Franciszek (Jorge M. Bergoglio; od 2013).

Wcześniej papieże pozdrawiali zgromadzonych wiernych z loggii bazylik: św. Jana na Lateranie lub św. Pawła za Murami, przy czym nie zawsze to w dniu swego wyboru, ale czasami robili to nazajutrz lub nawet kilka dni później.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Drodzy Parafianie, Goście i Pielgrzymi.

​​​​​​​

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam, aby Zmartwychwstanie Chrystusa napełniło Wasze serce nadzieją, pokojem i radością.

Niech ta niezwykła tajemnica odrodzenia przypomina nam, że nawet w najtrudniejszych chwilach życia, po ciemności przychodzi światło, a po śmierci – nowe życie. Zmartwychwstanie Jezusa jest dowodem na to, że miłość i wiara pokonują wszelkie przeszkody, dając nam pewność, że nadzieja nigdy nie gaśnie.

W tym szczególnym Roku Nadziei, niech ta nadzieja rozświetla Waszą drogę, dodaje sił i otuchy na każdy dzień.

Niech odrodzenie Chrystusa odnowi Waszą wiarę i przypomni, że nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć sens i cel, bo Zmartwychwstanie to najpiękniejsza obietnica nowego początku.

Życzymy Wam, abyście w tym czasie odczuwali głębiej obecność Zmartwychwstałego Chrystusa, który daje nam nadzieję, i siłę, by iść naprzód z ufnością i radością.

Niech te święta będą dla Was czasem refleksji, odnowy duchowej i dzielenia się radością z bliskimi.

Niech Zmartwychwstanie przypomni nam o sile przebaczenia, miłości i jedności, które są fundamentami naszej wiary.

Życzymy Wam, aby nadchodzące dni przyniosły spokój, odwagę i nadzieję na lepszą przyszłość, a wiara w Zmartwychwstanie niech towarzyszy Wam każdego dnia.

                           Z Bożym Błogosławieństwem: ks. proboszcz Sebastian Śliwiński,

                                                                              ks. wikariusz Grzegorz Lepiorz,

                                                                              ks. Bogdan Benedik

Duchowa Adopcja

    We wtorek 25 marca w święto Zwiastowania Pańskiego o godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej Pokornej nastąpi złożenie przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

     O godz. 17.30 Msza św. w intencji Duchowej Adopcji, wszystkich, którzy podejmują to wielkie dzieło, a także w int. kobiet w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa.
      Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej dziesiątki tajemnicy różańcowej: radosnej, światła, bolesnej lub chwalebnej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.  Osoba decydująca się na adopcję duchową nie wie, jakiej narodowości jest dziecko. Jego imię zna tylko Bóg. Do modlitwy za poczęte dziecko można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

Wszystkie osoby, które chcą podjąć taka formę modlitwy serdecznie zapraszamy! 

PEREGRYNACJA IKONY MATKI BOŻEJ POKORNEJ.

PEREGRYNACJA IKONY MATKI BOŻEJ POKORNEJ.

​​​​​​​

Rok 2025, to Rok Jubileuszowy w całym Kościele, ale także szczególna okazja do świętowania w naszej parafii. Obchodzimy 25 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pokornej i 30 rocznicę ustanowienia naszego kościoła Diecezjalnym Sanktuarium. Jedną z inicjatyw jest peregrynacja ikony Matki Bożej Pokornej w naszej parafii. Peregrynacja rozpoczęła się 2 marca i potrwa do końca tego roku. Zapraszamy wszystkich do przyjęcia wizerunku Maki Bożej Pokornej do swoich rodzin i zachęcamy do wspólnej modlitwy.

 

Forma przebiegu nawiedzenia wizerunku Matki Bożej Pokornej w rodzinach:

 

Wizerunek Matki Bożej przebywa 24 godziny w każdej rodzinie, która pragnie ją przyjąć.

Przejęcie Ikony Matki Bożej do rodziny będzie odbywać się każdego dnia po wieczornej Mszy świętej, a w niedziele po Mszy o godz. 16.00.

Oddanie Ikony odbywać się będzie przed wieczorną Mszą święta.

Ikonę przyjmujemy i oddajemy w zakrystii.

Osoby chętne do przyjęcia Ikony MB Pokornej powinny wcześniej zapisać się w specjalnym zeszycie - kalendarzu znajdującym się w zakrystii, uwzględniając datę dnia, w którym pragną przyjąć Matkę Bożą do swego domu.

Rodzina, która będzie przyjmowała przychodzi do zakrystii po skończonej Mszy świętej wieczornej i przenosi Ikonę do swojego domu.

Wraz z wizerunkiem Matki Bożej przekazywany będzie modlitewnik, który może być pomocą we właściwym przeżyciu czasu Nawiedzenia.

Swoje przeżycia, myśli, intencje w czasie przyjęcia Obrazu można odnotować w specjalnej Kronice znajdującej się również w zakrystii.

W tejże Kronice w dniu oddania Ikony, wybrana osoba z rodziny wpisuje imiona i nazwiska członków rodziny, adres i datę Nawiedzenia w swoim domu.

Dopuszcza się peregrynację Wizerunku MB Pokornej poszczególnymi ulicami naszej parafii, (Ikona przekazywana jest od sąsiada do sąsiada) co należy wcześniej zgłosić ks. Proboszczowi i zapisać w przeznaczonym do tego kalendarzu .

Czas Nawiedzenia niech będzie dniem skupienia i świętem w rodzinie, to jest dzień błogosławieństwa.

Chciejmy w taki sposób wzmocnić lub odnowić piękno i siłę wspólnej, rodzinnej modlitwy.

 

Uroczystość koronacji obrazu koronami papieskimi, które 17 czerwca 1999 roku, w czasie swej obecności w Gliwicach, poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II, odbyła się 4 czerwca 2000 roku. Aktu tego dokonał, w asyście kard. Franciszka Macharskiego z Krakowa, nuncjusz apostolski w Polsce – arcybiskup Józef Kowalczyk.

1,5% podatku

Informujemy, że istnieje możliwość wsparcia naszej Parafii poprzez przekazania na jej rzecz 1,5% podatku. (Dofinansowanie wyjazdów dzieci i młodzieży).
Wypełniając deklarację podatkową, należy:

- w polu 'numer KRS' wpisać: 0000283966,
- w polu 'cel szczególny 1,5%' wpisać: Parafia Rudy.
 
Serdeczne 'Bóg Zapłać' za wsparcie!

Rekolekcje dla małżeństw

14 – 16 marca 2025 r.

Zapraszamy na weekendowe rekolekcje dla małżeństw „Piękni i przyjęci” w Rudach Raciborskich, w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym.

Rekolekcje poprowadzi para małżeńska Renia i Marek Wójcikowie, którzy podzielą się swym doświadczeniem budowania pięknych więzi małżeńskich.

Renata i Marek, oboje pedagodzy, od 30 lat współpracują z Duszpasterstwem Rodzin. Prowadzą wielorakie warsztaty dla małżeństw i narzeczonych, głównie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Działają obecnie przy Fundacji Rodzina w Służbie Człowieka propagując ideę 25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich.

Rekolekcje oparte są na książce pt. „25 praw budowania pięknych więzi małżeńskich” wydanej przez Fundację Rodzina w Służbie Człowieka z Rychwałdu. Wraz z proponowanymi ćwiczeniami w parach małżeńskich stanowią jej dopełnienie i są stworzone specjalnie z myślą o każdej parze małżeńskiej bez względu na przebyty staż małżeński.

Książka „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich”, będzie prezentem dla uczestników rekolekcji, aby służyła wzmocnieniu i budowaniu dobrych relacji małżeńskich.

W czasie weekendu będzie zapewniona opieka i ciekawe zajęcia dla Waszych dzieci.

GDZIE I KIEDY?

Zapraszamy do Domu Pielgrzyma w Pocysterskim Zespole Klasztorno – Pałacowym w Rudach Raciborskich, ul. Cysterska 4 – https://dom-pielgrzyma.websited-gliwice.pl/
Ośrodek znajduje się przepięknym parku krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – https://rudy-opactwo.pl/parki/

Zaczynamy w piątek 14.03.2025 o godzinie 18:00 (zakwaterowanie od godziny 17:00).

Kończymy obiadem w niedzielę 16.03.2025 r.

1 2 3 4
...
20 »
wykonanie: e-parafia.net