tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Pielgrzymka Rodzin

21 maja odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin pod hasłem 'Rodzina drogą świętości'.

Serdecznie zapraszamy!

Odpust w Rudzie Kozielskiej

W niedzielę 15 maja w Rudzie Kozielskiej odbędzie się Odpust ku czci św. Urbana - patrona miejscowości.
Odpust rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00 sprawowaną w intencji mieszkańców, po czym wyruszy procesja do znajdujących się w Rudzie Kozielskiej krzyży.
Po zakończonej procesji spotkanie przy kawie, przy OSP Ruda Kozielska
Serdecznie zapraszamy.

Koncert Maryjny

8 maja o godz. 17.00 Koncert Maryjny w wykonaniu Chóru im. Juliusza Rogera z Rud.

Serdecznie zapraszamy.

Odpust w Jankowicach

8 maja w niedzielę zapraszamy do Jankowic na coroczny Odpust ku czci św. Izydora.
Msza św. w intencji żywych i zmarłych parafian Jankowic zostanie odprawiona przed kaplicą św. Izydora o godz. 9.00, po czym ulicami Jankowic ruszy procesja.

Odpust w Rybniku - Stodołach

4 maja o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich na coroczną Mszę Św. odpustową w Rybniku - Stodołach ku czci św. Floriana w int. członków OSP i wszystkich mieszkańców Stodół.
Msza Św. zostanie odprawiona w kaplicy pw. Matki Bożej Fatimskiej. Po Mszy procesja ulicami Stodół.

50 lat kapłaństwa bp Jana Kopca.

Odezwa biskupa Andrzeja Iwaneckiego z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich biskupa gliwickiego Jana Kopca

Czcigodni bracia kapłani!

Czcigodne siostry zakonne i osoby życia konsekrowanego!

Drodzy diecezjanie!

Rok 2022 obfituje w rocznicowe wydarzenia. Dwudziestego ósmego stycznia obchodziliśmy 10. rocznicę ingresu do gliwickiej katedry i kanonicznego objęcia diecezji przez biskupa Jana Kopca, 27 marca diecezja gliwicka obchodziła 30-lecie powstania. Obecnie, z wielką radością i wdzięcznością Bogu, pragnę zapowiedzieć złoty jubileusz przyjęcia święceń kapłańskich przez naszego biskupa diecezjalnego.

Pół wieku temu, 30 kwietnia w opolskiej katedrze, przez posługę pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa, przyjął Jubilat święcenia kapłańskie. Przez sześć lat pracował jako wikariusz – najpierw w Zabrzu,
w parafii św. Franciszka z Asyżu, a następnie w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Zabrzu-Rokitnicy.

Od 1977 roku zdobywał kolejne stopnie naukowe i prowadził wykłady na wyższych uczelniach. Pełnił także obowiązki prefekta a później wicerektora
w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Zwieńczeniem drogi naukowej biskupa Jana było nadanie w 2008 roku tytułu naukowego profesora zwyczajnego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Piątego grudnia 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Cemeriniano i pomocniczym opolskim, a 29 grudnia 2011 roku papież Benedykt XVI – biskupem diecezjalnym diecezji gliwickiej.

Pragniemy więc podziękować Dobremu Bogu za lata życia kapłańskiego
i biskupiego Czcigodnego Jubilata. Kapłanów, siostry zakonne, członków grup parafialnych, delegacje z każdego dekanatu zapraszam 30 kwietnia o godzinie 11.00 do wzięcia udziału we Mszy świętej w gliwickiej katedrze oraz zaśpiewania razem z biskupem Janem uroczystego „Te Deum laudamus”.

Dostojnemu Jubilatowi z okazji 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich życzymy głębokiej radości płynącej z bliskości naszego Pana, a także mocy
i światła Ducha Świętego w prowadzeniu diecezjalnej wspólnoty do Chrystusa. Niech Najświętsza Maryja Panna wyprosi dla Niego wszelkie potrzebne łaski.

+ Andrzej Iwanecki

biskup pomocniczy gliwicki​​​​​​​