Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Informacje

27.05 - 02.06.2024

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj Uroczystość Trójcy Najświętszej, która kończy okres przyjmowania Komunii św. wielkanocnej.
 • Dzień Matki.
 • W naszej parafii uroczystość I Komunii
 • O godz. 15.00 nabożeństwo dziękczynne dzieci I komunijnych.
 • Kolekta przeznaczona na renowację zabytków naszej parafii.
 1. W poniedziałek, wtorek, środę i piątek o godz. 17.00 nabożeństwo majowe.
 2. Od poniedziałku do piątku dzieci I komunijne przeżywać będą Biały Tydzień.
 3. We wtorek pielgrzymka dzieci I komunijnych i ich rodziców do Sanktuarium MB Leśniowskiej oraz na Jasna Górę. Zbiórka na parkingu przed kościołem o godz. 7.40
 4. W czwartek – uroczystość Bożego Ciała. Zakończenie Kongresu Eucharystycznego Diecezji Gliwickiej. O godz. 9.00 Msza św. a po niej procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Na procesję prosimy poczty sztandarowe górników, strażaków, Róż Różańcowych, Dzieci Maryi, dzieci do sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne w strojach komunijnych, górników do niesienia baldachimu oraz wszystkich parafian. Niech nasza obecność będzie wyznaniem naszej wiary.

W tym dniu Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 12.00 i 16.00.

 1. Od piątku do przyszłego czwartku każdego dnia o godz. 17.00 procesja eucharystyczna wewnątrz kościoła (zwyczajowo w procesji dziewczynki niosą białe kwiaty).
 2. W piątek biskup gliwicki udziela dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 3. W piątek i sobotę (31.05 i 01.06) odwiedziny chorych. Nowych chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
 4. W sobotę:
 • Dzień Dziecka.
 • O godz. 16.15 spotkanie członków Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych.
 • O godz. 17.00 Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP
 1. W przyszłą niedzielę, przed kościołami zbiórka do puszek na Świątynie Opatrzności Bożej.
 2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
 3. Serdeczne podziękowania dla rodziców dzieci 2 klasy SP za posprzątanie kościoła przed uroczystością I komunii.
 4. Serdeczne podziękowania dla właścicieli i pracowników firmy Azja z Jankowic, za uporządkowanie i zabezpieczeni zieleni przed plebanią oraz pani Annie Kania za zasadzenie nowych kwiatów przed kościołem.
 5. W sobotę 1 czerwca w Nędzy odbędzie się Dzień Dziecka dla dzieci z parafii naszego dekanatu, w ramach Kongresu Eucharystycznego. Rozpoczęcie o godzinie 11.00. W programie: eucharystia, spotkanie, festyn. Chętnych rodziców, dzieci, prosimy o kontakt z księdzem Grzegorzem.

20.05 - 26.05.2024

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny. O godz. 15.00 nabożeństwo majowe.
 2. Biblioteka w Rudach oraz Stare Opactwo zapraszają dzisiaj w godz. od 10.00 do 17.00 na III Jarmark Rękodzieła Regionalnego. Kiermasz odbędzie się przy Starym Opactwie.
 3. Od poniedziałku do soboty (poza wtorkiem) o godz. 17.00 nabożeństwa majowe ku czci NMP.
 4. We wtorek po wieczornej Mszy procesja do figury św. Jana Nepomucena przy Opactwie i nabożeństwo. W tym dniu przypada wspomnienie św. Jana Nepomucena i 300 lat istnienia figury.
 5. W środę:
 • O godz. 18.00 spotkanie wspólnoty Dzieci Maryi.
 • O godz. 18.10 sprzątanie kościoła przed uroczystością I Komunii. Tradycyjnie o pomoc prosimy rodziców dzieci z 2 klasy SP.
 1. W czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

W ramach Kongresu Eucharystycznego w par. NSPJ w Turzu o godz. 18.00 Msza św. i nabożeństwo majowe z konferencją na temat bł. Ks. Józefa Czempiela, proboszcza tamtejszej parafii. Ks. Józef Czempiel, został ogłoszony w 1999 r. przez papieża św. Jana Pawła II błogosławionym wśród 108 Męczenników II wojny światowej.

 1. W czwartek o godz. 18.15 próba dzieci z 3 klasy SP oraz ich rodziców przed I Komunią.
 2. W piątek przypada 60 rocznica urodzin ks. Dziekana Jana Rośka. Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia na Mszy o godz. 17.30.
 3. W sobotę:
 • O godz. 8.15 spowiedź dzieci z klasy 3A i dzieci ze Stodół.
 • O godz. 9.00 spowiedź dzieci z klasy 3B
 • O godz. 16.30 nauka przed chrztem.
 1. W przyszłą niedzielę:
 • Uroczystość Trójcy Świętej, która kończy okres przyjmowania Komunii wielkanocnej.
 • O godz. 10.15 Uroczystość I Komunii Świętej.
 • O godz. 15.00 nabożeństwo dziękczynne dzieci I komunijnych.
 • Dzień Matki. Msza św. w intencji żyjących i zmarłych matek o godz. 12.00.
 • Kolekta przeznaczona na renowację zabytków naszej parafii.
 1. W tym tygodniu odbędą się spotkania młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. W poniedziałek o 19.00 grupa dziewczyn, w środę o 19.00 grupa chłopców.
 2. Caritas Diecezji Gliwickiej przygotowała pamiątkowe świece związane z tegorocznym Kongresem Eucharystycznym odbywającym się w naszej diecezji. Cena rozprowadzanych świec, która stanowi cegiełkę na działania charytatywne prowadzone przez Caritas wynosi 17 zł. Świece można nabyć w zakrystii.
 3. W sobotę 1 czerwca w Nędzy odbędzie się Dzień Dziecka dla dzieci z parafii naszego dekanatu, w ramach Kongresu Eucharystycznego. Rozpoczęcie o godzinie 11.00. W programie: eucharystia, spotkanie, festyn. Chętnych rodziców, dzieci, prosimy o kontakt z księdzem Grzegorzem.
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego Extra, a w nim sylwetki Świętych Matek i Matek świętych.

13.05 - 19.05.2024

Ogłoszenia duszpasterskie.

 1. Dzisiaj uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

O godz. 17.00 koncert Pieśni Maryjnych i Eucharystycznych w wykonaniu chórów Parafii św. Anny z Babic oraz im. Juliusza Rogera z Rud, wraz z którymi wystąpi zespół instrumentalny. Połączone pieśni maryjne i eucharystyczne nawiązywać będą do obchodzonego w tym czasie w diecezji gliwickiej kongresu eucharystycznego.

(Nie będzie nabożeństwa majowego o godz. 15.00)

 1. W poniedziałek wspomnienie NMP Fatimskiej. O godz. 19.00 Msza św. połączona z procesją i modlitwą różańcową.

Zachęcamy do odprawienia pięciu pierwszych sobót miesiąca jako wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciw Niepokalanemu Sercu NMP.

 1. Od wtorku do soboty o godz. 17.00 nabożeństwa majowe.
 2. W środę o 18.00 spotkanie Dzieci Maryi
 3. W czwartek o 18.15 zapraszamy na ostatnie spotkanie biblijne w ramach kongresu eucharystycznego naszej diecezji. Temat spotkania: Łamanie Chleba (Dz 2,42-47). O godzinie 19.10 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 4. W piątek o godz. 7.00 Msza św. w int. + ks. prałata Bonifacego MADLA w 1 rocz. śm.
 5. W piątek o godz. 18.15 próba dzieci z III klasy SP i ich rodziców przed I komunią św.
 6. W piątek na godzinę 19.00 zapraszamy na spotkanie z młodzieżą ze Wspólnoty Cenacolo z Jastrzębia - Zdroju. Osoby z tej wspólnoty podzielą się świadectwem wychodzenia z różnych uzależnień. Zapraszamy młodzież, osoby przygotowujące się do bierzmowania i dorosłych.
 7. W sobotę o 9.00 zbiórka ministrantów.
 8. W przyszłą niedzielę – uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny.
 9. W przyszłą niedzielę w Rudzie Kozielskiej odpust ku czci św. Urbana. O godz. 9.00 Msza św. połączona z procesją do krzyży.
 10. Caritas Diecezji Gliwickiej przygotowała pamiątkowe świece związane z tegorocznym Kongresem Eucharystycznym odbywającym się w naszej diecezji. Cena rozprowadzanych świec, która stanowi cegiełkę na działania charytatywne prowadzone przez Caritas wynosi 17 zł. Świece można nabyć w zakrystii.
 11. W sobotę 1 czerwca na Polach Lednickich odbędzie się kolejne spotkanie młodzieży. Chętnych do wzięcie udziału prosimy o kontakt z księdzem Grzegorzem.
 12. Od 2020 roku wprowadzono do Litanii Loretańskiej 3 nowe wezwania. Aby ujednolicić wspólne odmawianie tej modlitwy, w starszych wydaniach Drogi do Nieba można dopisać następujące wezwania.

„Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”),
„Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”),
„Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”)
​​​​​​​

wykonanie: e-parafia.net