Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Sanktuarium

Muzyka w Starym Opactwie 2023

FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ

Muzyka w Starym Opactwie

 

Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach, Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach, Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach zapraszają na

 

KONCERTY

25 czerwca 2023

Dyplomanci Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach

 

 

23 lipca 2023

Mariola Brzoska - Gliwice

 

 

20 sierpnia 2023

Michał Dąbrowski - Warszawa

 

 

17 września 2023

Brygida Tomala – Babice/Katowice

 

 

15 października 2023

Chór Canticum Novum z Suszca pod dyr. Szymona Cichonia

 

 

Serdecznie zapraszamy na XXVIII edycję festiwalu. Koncerty odbywają się
godzinie 17. 00 po mszy świętej. Wstęp wolny.

Muzyka w Starym Opactwie 2022

KONCERTY

19.06.2022

Dyplomanci Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach

 

24.07.2022

Mateusz Goniowski - organy (Racibórz, Katowice)

 

21.08.2022

Brygida Tomala - organy (Babice, Katowice)

 

18.09.2022

Mariola Brzoska - organy (Gliwice)

 

16.10.2022

Chłopięcy Chór „Pueri Cantores S. Nicolai” (Bochnia)

Dyr. Ks. Stanisław Adamczyk

 

 

Rudy Sanktuarium Matki Bożej Pokornej

godz. 17:00 wstęp wolny​​​​​​​

Muzyka w Starym Opactwie 2022

2022 – XXVII cykl koncertów.

Klasztory cysterskie w Rudach i Jemielnicy, założone w połowie XIII w., rychło stały się ważnymi ośrodkami kultury muzycznej na Górnym Śląsku, oddziałując wydatnie na cały region, zresztą nie tylko muzycznie, ale również w innych dziedzinach kultury. Jeśli chodzi o muzykę liturgiczną, pierwotnie skupiano się w tych ośrodkach na monodii liturgicznej w formach chorałowych, ale później stały się one także ważnymi centrami muzyki wielogłosowej.

Wśród wielu historycznych zdarzeń związanych z zakonem cysterskim w Rudach nie można zapomnieć o trzech faktach: pierwszy to fundacja klasztoru cysterskiego w 1258 roku, drugi – sekularyzacja zakonu w 1810 roku i wreszcie trzeci – decyzja wojewody katowickiego Marka Kempskiego o przekazaniu ruin opactwa Kościołowi gliwickiemu.

Rozpoczęta wówczas odbudowa dawnego opactwa z wolna przywracała życie cysterskiemu dziedzictwu, a potem pozwoliła odkrywać bogactwo toczącego się tutaj od średniowiecza życia gospodarczego, kulturalnego i liturgicznego. Zaś festiwal „Muzyka w starym opactwie”, zainicjowany w 1996 roku, stopniowo przywraca pamięć o bogatych muzykaliach cystersów,

o których przypominamy w komentarzach do koncertów.

W bieżącym roku, choć w nieco skromniejszym zakresie po pandemicznej przerwie, chcemy kontynuować tradycję rudzkich spotkań muzycznych. Na początek zapraszamy Państwa na koncert dyplomantów Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach, który odbędzie się w niedzielę 19 czerwca 2022 roku o godz. 17.00 w Bazylice Matki Boskiej Pokornej.

Dyplomanci naszych diecezjalnych szkół muzycznych już od 2001 roku inaugurują Festiwal, który stwarza im możliwość zaprezentowania swoich dotychczasowych osiągnięć.

Ich koncerty gromadzą licznych słuchaczy, wśród których nie brak członków rodzin młodych

organistów; koncert dla szerokiej publiczności zaraz po zdobyciu dyplomu to przecież nie lada szansa. Koncerty są również dla grona pedagogów okazją do radości z owoców swojej pracy.

Do chwili obecnej w inauguracyjnych koncertach uczestniczyło ogółem 111 dyplomantów i

dyplomantek.

Na drugim z tegorocznych koncertów będziemy mieli okazję posłuchać Mateusza Goniowskiego. Jest to tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, klasy organów prof. Juliana Gembalskiego, rodem raciborzanin, organista Parafii Św. Jana Chrzciciela na Ostrogu.

Cieszy fakt, że oto kolejny wychowanek naszych szkół organistowskich zdobywa pełne wykształcenie akademickie w dziedzinie organów. (Obok Brygidy Tomali z Babic i Marioli Brzoski rodem z Zawady Książęcej). I jest bardzo realna nadzieja, że wkrótce będzie ich więcej.

Zapraszamy Państwa na te artystyczno-duchowe wydarzenia równie serdecznie, jak serdecznie się cieszymy z ofiarowanej nam przez Boga szansy na podjęcie na nowo festiwalowych działań. Oby już nic nie przeszkodziło w realizacji naszych planów. Przeżyjmy piękne spotkanie z muzyką, zwłaszcza że przez ostatnie dwa lata tak niewiele mieliśmy okazji do takich przeżyć.

Ks. Bogdan Kicinger

Dyrektor Festiwalu.

wykonanie: e-parafia.net