tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Zmarł ks. Jerzy Pielka

W sobotę 8 października zmarł ks. Jerzy Pielka, emerytowany proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grobnikach (dekanat Głubczyce). Pochodził z parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach.

Śp. ks. Jerzy Pielka był proboszczem w Grobnikach przez 25 lat (1992-2017). Po przejściu na emeryturę mieszkał nadal w tej parafii.

Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1967 r. Po święceniach został wikariuszem w parafii Trójcy Świętej w Bytomiu (1967-69), potem w parafii pw. św. Teresy w Zabrzu - Mikulczycach (1969-72), św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim (1972-73) i w parafii pw. św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Wysokiej (1973-77). W czerwcu 1977 r. został wikariuszem ekonomem w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie, a we wrześniu tego roku jej proboszczem. Duszpasterzem był tam do roku 1984. W 1992 r. został proboszczem w Grobnikach i pełnił tę funkcję do przejścia na emeryturę w 2017 r.

Msza św. żałobna będzie odprawiona w czwartek 13 października o godz. 14 w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grobnikach.

Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona w piątek 14 października o godz. 11 w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grobnikach. Po Mszy św. odbędzie się pochówek na cmentarzu parafialnym przy kościele.

Pielgrzymka Żywego Różańca

Jak co roku w październiku miesiącu poświęconemu różańcowi świętemu członkowie wspólnoty „Żywego Różańca” pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w sobotę 8 października.
O godz. 10.00 przywitanie pielgrzymów i modlitwa różańcowa.

O godz. 11.00 Eucharystia

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału.

Pielgrzymka rowerowa

24 września odbędzie się diecezjalna pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

Msza św. o godz. 11.00. Zapraszamy.

Pielgrzymka na Górę św. Anny

W dniach od 26 do 28 sierpnia odbędzie się Parafialna Piesza Pielgrzymka na Górę Świętej Anny. Zapisy od 17 do 24 sierpnia w godz. 10.00-18.00 u pani Justyny Węglorz. Brantołka ul. Mickiewicza 2a.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. o godz. 7.00

27 sierpnia (sobota) będzie możliwość wyjazdu na Górę Św. Anny autokarem. Zapisy u pani Justyny lub u ks. proboszcza (koszt wyjazdu 25 zł). Wyjazd o godz. 6.00 z parkingu przy kościele.

U pani Justyny można składać zalecki za zmarłych, polecanych w modlitwie podczas Drogi Krzyżowej.

METROPOLITALNY OBCHÓD ODPUSTU WNIEBOWZIĘCIA NMP

Zaproszenie Biskupa Gliwickiego na obchody Metropolitalnego Odpustu w Rudach

„Uczcijmy naszą Pokorną Matkę”

Drodzy Współbracia w kapłańskiej posłudze, wraz z osobami życia konsekrowanego, Umiłowani Siostry i Bracia!

Czas sierpniowy wyznacza wspólne metropolitalne spotkanie w dawnym opactwie cystersów w Rudach. To święty czas, by pogłębić nasze zawierzenie naszej Matce i Królowej, która od wieków jest czczona w tym świętym miejscu. Dla naszej młodej ciągle diecezji, cieszącej się 30 latami istnienia, to miejsce jest punktem oparcia i nadziei na pogłębienie naszej wiary w Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Bez Niego nasze życie nie zdołałoby zbudować dojrzałego kształtu postępowania każdego z nas, by przyczyniać się do wzmacniania dobra i prawdy między nami. Dlatego śpieszymy do Tej, która w Kanie Galilejskiej orędowała za nami u swego Syna, i która wytrwała do końca ziemskiego życia swego Syna, aż pod krzyżem przyjęła nowe zadania, by z woli umierającego Syna i Zbawiciela w osobie umiłowanego ucznia Jana wziąć za swoje dzieci nas wszystkich. Z tego płynie ważne przypomnienie, że z Maryją pokonamy wszystkie nasze słabości i przetrwamy wśród niełatwych warunków, jakie sami sobie stwarzamy.

W 30. roku aktywnej obecności naszej diecezji gliwickiej będziemy nade wszystko przybywać do Pokornej Pani Rudzkiej z uczuciem głębokiej wdzięczności, że możemy śmiało przystąpić do tronu Łaski, spływającej w tym świętym miejscu. Polecać będziemy wszystkich mieszkańców naszej diecezjalnej wspólnoty, by mieli odwagę dawać odważne świadectwo wiary, wzmacnianej nadzieją, by tym sposobem budować pełne miłości społeczeństwo, zdolne wnosić dobro i prawdę we wszystkie dziedziny naszego życia. Pamiętać będziemy w modlitewnych prośbach o wzbudzenie nowych powołań do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, ale też do dojrzałego i odpowiedzialnego małżeństwa. Utrwalonym już zwyczajem w naszej Metropolii Katowickiej modlitwom Pielgrzymów polecać będziemy Księży Biskupów, przeżywających swoje jubileusze: arcybiskupa seniora Alfonsa Nossola z Opola w 90. rocznicę urodzin i w 65. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, wzmocnionych sakrą biskupią przed 45 laty; pamiętać będziemy o arcybiskupie seniorze Damianie Zimoniu w 65. rocznicę święceń kapłańskich i 30. rocznicę nominacji arcybiskupiej; z wyrazami szacunku i zapewnienia o modlitwie wypraszać będziemy nadprzyrodzone łaski w 75. rocznicę urodzin biskupa Pawła Stobrawy z Opola, w 70. urodziny biskupa Marka Szkudły oraz 55. urodziny biskupa Grzegorza Olszowskiego z Katowic; do nich i ja dołączam w roku osiągnięcia 75 lat życia i Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.

Z tej okazji zapraszam do wspólnej modlitwy w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach w uroczystość patronalną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia na godzinę 11.00 na uroczystą sumę, sprawowaną na dziedzińcu dawnego opactwa, podczas której Słowem Bożym podzieli się z nami biskup opolski Andrzej Czaja. O godz. 15.00 w kościele wyśpiewamy uroczyste Nieszpory, wieńczące wspólne modlitewne spotkanie.

Oczekując na Kochanych Pielgrzymów, z serca wszystkim już dzisiaj błogosławię.

Wasz biskup

† Jan Kopiec

Wieczór fatimski

W środę 13 sierpnia Dzień Fatimski.
O godz. 17.30 Msza św. z procesją i modlitwą różańcową.

« 1 2 3
13 »