Dni Krzyżowe.

Zgodnie z wielowiekową tradycją trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są w Kościele jako tzw. Dni Krzyżowe. W Polsce procesje od dawien dawna udawały się do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne, stąd nazwa „Dni Krzyżowe”. Zwyczaj ten, nieco zanikający w ostatnich latach.

Dni błagalne, do których należą także Dni Krzyżowe, początkami sięgają starożytności chrześcijańskiej. Pojawiły się w Galii w V w. Św. Mamert, biskup Vienne, kiedy ok. roku 450 nawiedziły Francję klęski żywiołowe, polecił odprawiać procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim (poniedziałek, wtorek, środa). Synod w Orleanie zatwierdził ten zwyczaj dla Francji w roku 511. Zwyczaj ten przyjął się w całym chrześcijaństwie. Właśnie bowiem wtedy w Europie jest wiosna w całej pełni, a wiosenne burze, deszcze, posucha mogą zniszczyć cały dobytek i spowodować głód.

Nabożeństwo błagalne w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 17.00

Nabożeństwa Majowe

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska.
Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki.
W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. odprawiane już były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele Św. Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.
Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loreto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju mariologii. W Polsce jest o jedno wezwanie więcej - w  okresie międzywojennym (1924 r.), po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.

Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo majowe od poniedziałku do soboty o godzinie 17.00, a w niedzielę o godzinie 15.00.

Diecezjalna Pielgrzymka Liturgiczej Służby Ołtarza

Zapraszamy Wspólnoty LSO z wszystkich parafii naszej diecezji na coroczną Diecezjalną Pielgrzymkę, która odbędzie się w sobotę 27 maja 2017 roku.

Program pielgrzymki:
10.00 - rozpoczęcie pielgrzymki: recepcja grup, okazja do spowiedzi, przygotowanie do Eucharystii,
11.00 - Eucharystia połączona z promocją na stopień ceremoniarza,
12.00 - wręczenie dyplomów Księdza Biskupa dla szczególnie wyróżniających się ministrantów i lektorów,
12.00 - przerwa na posiłek,
13.00 - festyn sportowy.

Niech ta pielgrzymka będzie dla wszystkich ministrantów i lektorów dniem wspólnoty i radości.

20 »