Czas nawrócenia.

W liturgii i życiu Kościoła rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Wielki Post jest czasem wewnętrznego przygotowania się na najważniejsze i największe Święto Chrześcijanina – Zmartwychwstanie, które upamiętnię centralną tajemnicę naszego zbawienia. Trwa 40 dni na pamiątkę postu Jezusa na pustyni. W tym czasie szczególnie koncentrujemy się na męce i śmierci Jezusa oraz staramy się nad sobą pracować. Widoczne zewnętrzne znaki w liturgii to: kolor fioletowy, brak kwiatów na ołtarzu i zaprzestanie śpiewu 'Alleluja'.

Wielki Post to czas w którym szczególnie możemy zobaczyć i odrzucić to, co nas zaślepia. To szansa aby spokojnie wrócić ze swoim życiem na właściwe tory. Wszystko zależy od nas!!

Modlitwa:
- Droga Krzyżowa (każdy piątek g. 7:55 i 16:30)
- Gorzkie żale (każda niedziela g. 15:00)
Post:
- Powstrzymanie się od udziału w zabawach.
- Post ścisły – środa Popielcowa, Wielki Piątek.
- Każdy piątek – post nie tylko od mięsa.
Jałmużna – coś ofiarowanego na rzecz drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego - nie tylko materialnie.

Wielki Post to czas pracy nad sobą poprzez czynienie rozmaitych postanowień.
Mogą to być:
– wyrzeczenie się przyjemności (łakoci, telewizji, komputera, słuchania muzyki);
- zaprzestanie czegoś złego (np. nałogu);
- zrobienie czegoś dobrego (pomoc komuś, gorliwsza praca);
- rozwój duchowy (więcej modlitwy, dodatkowa Msza Święta, czytanie Pisma Świętego, odpowiednich książek)

Jaki jest sens pracy nad sobą?
Bóg rozliczy nas przede wszystkim z tego, czy szczerze podejmowaliśmy trud pracy nad sobą. Zna naszą słabość – ważne by ciągle zaczynać od nowa – bez przewrotności.
Podejmując postanowienia kształtujemy siebie, uczymy się panowania nad sobą i swoim życiem, a przez to możemy być prawdziwie wolnymi. Wypracowujemy w sobie dobre nawyki – inwestujemy w przyszłość, pracujemy na nasze zbawienie. Nasze postanowienia są również formą pokuty za grzechy oraz modlitwy w danej intencji.

Nauki przedmałżeńskie

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” (KPK 1055,1).

Od 18 lutego 2018 w naszej parafii organizowane będą nauki przedmałżeńskie.
Nauki obejmują 4 spotkania 18.02, 25.02, 04.03 i 11.03. Będą prowadzone w salce przy zakrystii (wejście przez kościół). Rozpoczną się o godz. 17.00. Przed spotkaniem o godz. 16.00 możliwość uczestniczenia we Mszy św.
Dodatkowo można umówić się z przedstawicielami Poradni Życia Rodzinnego.
Zapisy telefonicznie lub mailowo (tel. 32 410 30 57,  e-mail: parafia.rudy@gmail.com).

Dni Eucharystyczne

Dni Eucharystyczne lub inaczej nabożeństwo czterdziestogodzinne związane jest z końcem okresu karnawału i przygotowaniem do Wielkiego Postu. Jego inspiracją jest biblijna symbolika liczby 40. Jest to zarówno okres 40 dni postu Jezusa na pustyni. Nabożeństwo ma charakter pokutny i ekspiacyjny. Ma ono być wynagrodzeniem za grzechy i modlitwą o przymnożenie wiary. Zaczyna się w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie Wielkiego Postu, a kończy się we wtorek wieczorem przed Popielcem. Jego istotą jest całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

W tym roku Dni Eucharystyczne przypadają 11, 12 i 13 lutego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do spotkania z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie.

PLAN ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

8.00 – 9.00     – Ruda Kozielska

9.00 – 10.00    - Jankowice

10.00 – 11.00  - Brantolka, Przerycie

11.30 Msza św. w intencji chorych.

12.30 – 13.30  - Rudy ul. Dworcowa, Krótka, Parkowa, Gliwicka, Rybnicka, Rogera, Podbiała, Paproć.

13.30 – 14.30  - Rybnik - Stodoły

14.30 – 15.30  - Kolonia Renerowska, Cegielska, Brzozowa, Szybki, Świętojańska, Polna, Cysterska.

15.30 – 16.30 - Biały Dwór, Rudy: ul. Raciborska, Kozielska Os. Lipowe

16.30 – 17.30 - Róże Różańcowe

8.00 – 9.00   –  Jankowice

9.00 – 10.00  -  Brantolka, Przerycie

10.00 – 11.00 - Rudy ul. Dworcowa, Krótka, Parkowa, Gliwicka, Rybnicka, Rogera, Podbiała, Paproć.

11.00 – 12.00 - Rybnik - Stodoły

12.00 – 13.00 - Kolonia Renerowska, Cegielska, Brzozowa, Szybki, Świętojańska, Polna, Cysterska.

13.00 – 14.00 - Biały Dwór, Rudy: ul. Raciborska, Kozielska Os. Lipowe.

14.00 – 15.00  - Ruda Kozielska

15.00 – 16.00  - Róże Różańcowe

16.00 – 17.00  - Ministranci, Dzieci Maryi, Schola, młodzież i dzieci naszej parafii.

17.00 – 17.30  - Adoracja w ciszy.

« 1 2 3 4 5
12 »