Sanktuarium

Kaplica Matki Bożej - historia i architektura. 2014-11-29

Ze względu na rosnący ruch pielgrzymi do Maryi Pokornej w latach 1723-1726 wybudowano kaplicę dla celu kultu i adoracji tutejszego cudownego Obrazu. Kaplica na planie czworokąta zamknięta jest ścianą południową o ściętych narożach. Kaplica mariacka to perełka śląskiej sztuki barokowej.
W ścianie znajduje się półkolista absyda ołtarzowa. W zaokrąglonych narożach kaplicy są cztery nisze muszlowe z posągami archaniołów: Gabriela, Rafała i Michała oraz Anioła Stróża. Fresk na sklepieniu kaplicy przedstawia Matkę Bożą adorowaną przez św. Bernarda. Wnęka absydy ujęta jest stiukową kotarą podtrzymywaną przez dwa aniołki z kartuszem, a w zamknięciu absydy znajduje się okienko z glorią. Nad nią umieszczono Gołębicę – symbol Ducha Świętego. Ołtarz wykony jest w stylu rokokowo-klasycystycznym. Nad tabernakulum w ramie ujętej glorią promienistą znajduje się obraz Matki Bożej Pokornej. Pod obrazem po bokach rzeźby fundatorów, książąt raciborsko – opolskich: Kazimierza i syna Władysława.

Historia cudownego obrazu. 2014-11-29

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został przywieziony do Rud przez Cystersów z Jędrzejowa. Tradycja podaje, że już w roku 1228 był on podarowany cystersom w Krakowie przez książąt raciborskich Władysława i Kazimierza. Obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ramieniu. Autor obrazu pozostaje nieznany. Wiadomo jednak, że obraz wzorowany jest na wizerunku Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Znajduje się tam obraz Matki Bożej – Salus Populi Romani tj. opiekunka ludu rzymskiego. W Rudach więc mamy nijako odpowiednik - opiekunka ludu śląskiego.