Orszak Św. Marcina

W Wigilię Święta Świętego Marcina 10.11.2016 r.
Parafia p.w. W.N.M.P., Stare Opactwo, Przedszkole, Szkoła w Rudach
Zapraszają na Świętomarciński wieczór.

10 listopada br. odbędzie się drugi przemarsz w wigilię wspomnienia Świętego Marcina. Miejsce spotkania i wymarszu to boisko szkolne przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach.
Krótko po Mszy Świętej w Bazylice mniejszej o godz. 18:15, wyruszy z boiska szkolnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach na dziedziniec Starego Opactwa orszak wraz św. Marcinem w stroju rzymskiego legionisty na koniu, towarzyszyć mu będą dzieci z lampionami i ich rodzice.
Gościnnie wystąpi młodzież z parafii Św. Anny w Babicach, gdzie zainscenizują życie św. Marcina

Odpust zupełny za zmarłych

„Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).

W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dla zmarłych można zyskać odpust zupełny. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) wzbudzić intencję jego otrzymania,
2) wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
3) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
4) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
5) dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
6) być w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie Komunia św.
Ponadto w dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - jak wielu twierdzi - "Świętem Zmarłych", ale przypomina prawdę o tym, że każdy z nas, niezależnie od wybranej drogi życia - małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego - jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nikt z nas nie osiągnie własnymi siłami. Konieczna jest tutaj pomoc łaski Bożej.

W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada – Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się - poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę - ciągła wymiana dóbr duchowych.

1 listopada o godzinie 14.00 Msza Św. i nabożeństwo na cmentarzu.
Pozostałe Msze Św. tradycyjnie o godzinie 7.00, 9.00, 10.30 w Kościele.

2 listopada Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i 17.30 zostaną odprawione w kościele na cmentarzu.

« 1