Nabożeństwa czerwcowe.

Pomysł na nabożeństwa czerwcowe ma swój początek w XIX w. Autorką pomysłu na uwielbienie Serca Jezusowego w Najświętszym Sakramencie była Aniela de Sainte-Croix. Będąc jeszcze w nowicjacie doszła do wniosku, że skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec należy ofiarować Sercu Jezusowemu.

Podzieliła się tym spostrzeżeniem z wychowawczynią i koleżankami. Przychylnie odniosła się do niej przełożona klasztoru, a następnie biskup paryski. Czerwiec okazał się idealnym miesiącem na nabożeństwa gdyż właśnie wtedy przypada Uroczystość Serca Pana Jezusa. W Polsce po raz pierwszy nabożeństwa czerwcowe zaczęto odprawiać w 1857r. Po 16 latach w 1873r Pius IX zatwierdził nabożeństwo jako oficjalną modlitwę Kościoła.

Nabożeństwo czerwcowe polega na uwielbieniu i oddawaniu czci Najświętszemu Sercu Jezusowemu ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Następnie zostaje czytana lub śpiewana litania do Najświętszego Serca Jezusowego. Po litanii ksiądz lub diakon prowadzący odczytuje Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Jezusowemu. Po akcie następuje pieśń "Przed tak wielkim Sakramencie", modlitwa oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Modlitwa Codziennego Ofiarowania

Panie Jezu Chryste,
Ty przez swoje Boskie Serce, bogate w miłosierdzie, wylałeś na cały świat miłość swego Ojca jako uświęcający żar Ducha Przenajświętszego. Racz przyjąć moje modlitwy, prace, radości i cierpienia i złącz je dzisiaj ze swą Ofiarą Krzyża, obecną w tajemnicy Eucharystii dla zbawienia świata.

Zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe codziennie o godzinie 17.00, a w niedzielę o godzinie 15.00.