Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Sanktuarium

Muzyka w Starym Opactwie. 2014-11-29

Wspólnota wiary i sztuki

Niemiecki filozof M. Heidegger uważał, że zasadnicze pytanie, uzasadniające wszelkie myślowe poszukiwania, brzmi: Dlaczego jest w ogóle byt, a nie raczej nic? W wersji mniej abstrakcyjnej wyraził to pewien himalaista, kiedy na pytanie, dlaczego chodzi po górach, odparł: bo góry są. Idąc tym tropem, równie dobrze można określić sens organizowania koncertów, czy to w ogóle, czy też tych konkretnych – na które w ramach Festiwalu „Muzyka w starym opactwie” zapraszamy już po raz dziewiętnasty do Rud. Gromadzimy się na muzycznych spotkaniach w bazylice rudzkiej, bo istnieje muzyka oraz istnieją Rudy ze swoją cysterską przepiękną historią, zatrzymaną w Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. 

Od 1998 r. coroczne cykle koncertów nawiązują do wielkich tradycji rudzkiego opactwa, szczególnie do kultury liturgii i jej służebnicy – muzyki. Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, czyli Bazylika Mniejsza z cudownym obrazem Matki Boskiej Pokornej, malowniczy kompleks budynków poklasztornych wraz z pięknie utrzymanym parkiem dają świadectwo wielkiej historii, ale równocześnie zobowiązują do kontynuacji, do ubogacania swego czasu kulturą, przejętą jako dziedzictwo i tworzoną dla przyszłych pokoleń. 


O tym, że owo dziedzictwo, mimo wszelkich przeszkód ze strony skomercjalizowanego świata, niezmiennie ubogaca, przekonują nas rodacy i sąsiedzi z zagranicy, którzy, w pielgrzymkach czy indywidualnie, licznie tu przybywają i którzy również gromadzą się na koncertach muzyki organowej trwających od maja do października, by zanurzyć się w refleksji nad pięknem zawartym w dźwiękach. 

Ubogacający wpływ rudzkiego sanktuarium i jego otoczenia nie wyczerpuje się w samym tylko otwarciu na dziejące się tu piękno. Jego owoce przyjmują też kształt nowych dzieł, inspirowanych tym miejscem lub jemu poświęconych. Największym z nich jest Oratorium Rudzkie, którego prawykonanie odbyło się w rudzkiej bazylice 23 października 2011 roku. Powstały też nowe pieśni ku czci Matki Boskiej Pokornej z tekstami ks. J. Szymika i Kornelii Czogalik a muzyką ks. J. Waloszka oraz H. J. Botora. Powstają wiersze natchnione urokiem miejsca i rozbrzmiewającą w nim muzyką, jak choćby ten, w którym autor, ks. W. Hudek wyznaje: nie dowierzam /sercu i uszom/ muzyka przebudziła/ cysterskiego anioła… 

Jest więc na co zapraszać, co też w imieniu wszystkich organizatorów kolejnego cyklu koncertowego z głębi serca czynię.
Ks. Prałat Bogdan Kicinger

Organizator koncertów.

wykonanie: e-parafia.net