Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Aktualności

Kongres Eucharystyczny.

Idea Kongresu Eucharystycznego

Słowo ks. bp Sławomira Odera

„Moim pragnieniem przede wszystkim jest, aby kongres pomógł nam przezwyciężyć pewien kryzys, który pojawił się poprzez doświadczenie Kościoła wirtualnego, jakie zrodziło się w czasie pandemii, naznaczonej zamknięciem i lękiem. Powstały wtedy pewne nawyki szukania Boga za pośrednictwem Internetu, wybierane jako łatwiejsze rozwiązanie.

Celem, jaki stawiam przed kongresem, jest także ponowne umożliwienie doświadczenia realnej obecności Chrystusa Zmartwychwstałego i żywego w Eucharystii, doświadczenie rzeczywistej wspólnoty, złożonej z ludzi z krwi i kości, których spotykamy na naszej drodze.

Trzecim wymiarem ma być odkrycie Eucharystii jako siły inspirującej do działania, a więc wspólnoty, która staje się misyjna, która jest świadkiem spotkania z żywym Chrystusem.

 

 

 

Ks. biskup postawił nam kilka bardzo ważnych pytań o miejsce Eucharystii w naszym życiu…

„Chciałbym, aby w kolejnych miesiącach przybliżających nas do kongresu eucharystycznego, który będziemy przeżywali w naszej diecezji, wzrastało w naszych sercach pragnienie Eucharystii.

Niechaj Eucharystia będzie coraz bardziej rzeczywistością bez której nie możemy żyć! Niechaj staje się nieustannie pokarmem i drogą do budowania wspólnoty między nami i z Bogiem, drogą do świętości. Żyjąc Eucharystią, pozwalajmy, aby to spotkanie uświęcało nas i czyniło ludźmi Eucharystii! (...)

Myślę, że warto zastanowić się nad sposobem, w jaki przeżywamy Eucharystię: czy czujemy jej głód, czy za nią tęsknimy, czy przeżywamy ją może jako ciężar, narzucony obowiązek?

Czy spotkanie z Chrystusem jest dla mnie autentycznym świętem, radością spotkania z Bogiem, czy Eucharystia inspiruje moje życie?

Czy pragnę zabrać Boga w moim sercu, aby nieść Go do mojej rodziny, do miejsca nauki i pracy?

Czy i ja nie mogę żyć bez Eucharystii? Czy i dla mnie Eucharystia jest darem tak wielkim, że nie mogę nie dzielić się nim z innymi i nie mogę o tym nie mówić światu? (...)

Wszyscy bądźmy ludźmi Eucharystii, pozwalając, aby Jezus, którego w niej spotykamy, kształtował nasze wybory i postawy wobec problemów tego świata! Nieśmy Chrystusa i dzielmy się Nim z tymi, którzy boją się Go poznawać, boją się Go przyjąć, którzy czekają, aż ktoś im zaniesie radość Ewangelii”.

 

 

Terminy Kongresu Eucharystycznego 2024

Rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego:

  • diecezjalne: 24 marca 2024 r. - Niedziela Palmowa
  • w parafiach: 28 marca 2024 r. - Msza Św. Wieczerzy Pańskiej

Wspólne zakończenie:

  • 30 maja 2024 r. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa​​​​​​​

wykonanie: e-parafia.net