Kaplica Matki Bożej - historia i architektura. 2014-11-29
Ze względu na rosnący ruch pielgrzymi do Maryi Pokornej w latach 1723-1726 wybudowano kaplicę dla celu kultu i adoracji tutejszego cudownego Obrazu. Kaplica na planie czworokąta zamknięta jest ścianą południową o ściętych narożach. Kaplica mariacka to perełka śląskiej sztuki barokowej.
W ścianie znajduje się półkolista absyda ołtarzowa. W zaokrąglonych narożach kaplicy są cztery nisze muszlowe z posągami archaniołów: Gabriela, Rafała i Michała oraz Anioła Stróża. Fresk na sklepieniu kaplicy przedstawia Matkę Bożą adorowaną przez św. Bernarda. Wnęka absydy ujęta jest stiukową kotarą podtrzymywaną przez dwa aniołki z kartuszem, a w zamknięciu absydy znajduje się okienko z glorią. Nad nią umieszczono Gołębicę – symbol Ducha Świętego. Ołtarz wykony jest w stylu rokokowo-klasycystycznym. Nad tabernakulum w ramie ujętej glorią promienistą znajduje się obraz Matki Bożej Pokornej. Pod obrazem po bokach rzeźby fundatorów, książąt raciborsko – opolskich: Kazimierza i syna Władysława.
Pomimo upadku opactwa cysterskiego kult Maryi przetrwał na Śląsku do dnia dzisiejszego. Maryja Pokorna wciąż gromadzi wokół siebie wiernych przybywających licznie przed jej rudzki wizerunek. Wśród pielgrzymów znalazł się bł. Jan Paweł II, który w obecności półmilionowej rzeszy wiernych 17 czerwca 1999 roku na gliwickim lotnisku poświęcił korony i błogosławił słynący łaskami obraz Matki Bożej Rudzkiej-Pokornej.
Koronacji wizerunku dokonał 4 czerwca 2000 r. Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Józef Kowalczyk w asyście Kardynała Franciszka Macharskiego oraz biskupów diecezji gliwickiej i katowickiej oraz licznie zgromadzonych wiernych metropolii górnośląskiej. Homilię wygłosił Metropolita Katowicki Arcybiskup Damian Zimoń.
W roku 2000 świątynia została podniesiona do godności Kościoła Jubileuszowego. Rok ten wyjątkowo obfitował w liczne pielgrzymki diecezjalne, stanowe, parafialne oraz indywidualne.
Uroczyste nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej miało miejsce 14 czerwca 2009 r. w 10 rocznicę pobytu Jana Pawła II w Gliwicach i poświęcenia koron i obrazu Matki Bożej Pokornej, 780 rocznicę ofiarowania obrazu Matki Bożej cystersom przez księcia opolsko-raciborskiego oraz 750 rocznicę erygowania klasztoru cystersów w Rudach.