Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57 lub 889 216 115, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Aktualności

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

WIELKANOC

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

Wielkanoc to dzień triumfu życia, którym jest Jezus Chrystus, nad śmiercią i Szatanem. Mimo trudnego czasu związanego z pandemią koronawirusa chciejmy wzbudzić w sercu głęboką radość ze zmartwychwstania naszego Pana. Nasze świętowanie rozpoczynamy uroczystym śniadaniem wielkanocnym. W tym roku nasze pokarmy, które trafiły na stół nie zostały pobłogosławione. Jednak jako rodzina, w dziękczynieniu za ten wielki dar Boga, zacznijmy nasze śniadanie wielkanocne od poniższej modlitwy. Życzymy Wam pokoju serca pochodzącego od naszego Zmartwychwstałego Pana.

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

 

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:   

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. 

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: 

 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

 

Ojciec rodziny bądź przewodniczący może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:

 

Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie w świątyniach, gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością. 

 

Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.

 

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. 

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

 

W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich  przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.

 

Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz… 

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:

 

                  Panie Jezu, ty w dzień przed  męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku. 

 

                  Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.

 

                  Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław +to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

 

                  Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.  

 

Wszyscy: Amen.

 


« 1 2 3 4 5 6
...
36 »
wykonanie: e-parafia.net