Duszpasterstwo

Pogrzeb 2014-11-29

Czego dopilnować, gdy umiera ktoś bliski?
Kiedy umiera ktoś bliski, niejednokrotnie czujemy się zdezorientowani. Pomimo bólu i smutku spowodowanego stratą musimy zmobilizować się i podjąć odpowiednie kroki w celu organizacji pogrzebu. Taka sytuacja przytrafi się prędzej czy później niemal każdemu z nas. Być może nie zawsze jesteśmy świadomi, co należy zrobić, gdzie się udać, czego dopilnować tak, aby wszystko poszło sprawnie i nie dostarczyło nam dodatkowego stresu. Stąd poniżej przedstawiamy dla naszych Parafian niewielki poradnik czynności formalnych, który może okaże się pomocny w takich trudnych chwilach.

Gdy osoba zmarła w domu:
O ile to możliwe należy wezwać lekarza rodzinnego (tzw. pierwszego kontaktu) lub pogotowie ratunkowe. Jeżeli poprosimy pogotowie, to z wystawioną przez przybyłego lekarza kartą informacyjną trzeba się zgłosić do lekarza rodzinnego, który wystawia kartę statystyczną zgonu. Posiadając kartę informacyjną lub statystyczną można już zacząć (np. telefonicznie) ustalać wstępne szczegóły z wybranym zakładem pogrzebowym oraz parafią (termin pogrzebu, prośba o modlitwę, miejsce na cmentarzu itp.). Z kartą statystyczną zgonu należy się zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zgonu, gdzie zostaje wystawiony Akt Zgonu.

Gdy osoba umarła w szpitalu:
W szpitalu lekarze wystawiają kartę statystyczną zgonu (nie trzeba już udawać się do lekarza pierwszego kontaktu), po którą rodzina musi się zgłosić, a dopiero wtedy udać się do zamiejscowego Urzędu Stanu Cywilnego – jak poprzednio – właściwego dla miejsca zgonu (nie zamieszkania!)

Śmierć poniesiona w jakimkolwiek wypadku:
Na miejsce przybywa karetka i policja, która wzywa firmę pogrzebową „z urzędu” (nie mamy wpływ na wybór). Wówczas firma ta przewozi ciało do sekcji zwłok, a następnie do chłodni. Co ważne nie oznacza to, że firma, która do zgonu przyjechała musi organizować pogrzeb! Po sekcji zwłok rodzina może zażyczyć sobie inny zakład pogrzebowy. Analogicznie po otrzymaniu karty statystycznej zgonu udajemy się do USC (właściwego dla miejsca wypadku).

W każdym z przypadków z Aktem Zgonu należy zgłosić się do zakładu pogrzebowego oraz kancelarii parafialnej, gdzie przy pomocy pracowników/księdza możemy spokojnie i bezpiecznie zaplanować przebieg uroczystości oraz uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Przy zgłoszeniu pogrzebu rodzina otrzymuje dane potrzebne do kontaktu z pracownikiem cmentarza, z którym omawia przygotowanie grobu i dalsze formalności. Opłaca się też wtedy miejsce grobu na najbliższe 20 lat – po ich upływie, chcąc zachować grób należy tą opłatę ponowić. Jednocześnie pamiętajmy o rezerwacji Mszy świętej w 30-ty dzień po śmierci

Po pogrzebie warto zatroszczyć się o właściwe przeżycie żałoby. Można poczytać artykuły na ten temat, nie powinno izolować się od ludzi, w miarę możliwości rozmawiać o swojej stracie. Zwłaszcza z Bogiem, polecając Mu w modlitwie duszę zmarłego.