Czas nawrócenia.

W liturgii i życiu Kościoła rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Wielki Post jest czasem wewnętrznego przygotowania się na najważniejsze i największe Święto Chrześcijanina – Zmartwychwstanie, które upamiętnię centralną tajemnicę naszego zbawienia. Trwa 40 dni na pamiątkę postu Jezusa na pustyni. W tym czasie szczególnie koncentrujemy się na męce i śmierci Jezusa oraz staramy się nad sobą pracować. Widoczne zewnętrzne znaki w liturgii to: kolor fioletowy, brak kwiatów na ołtarzu i zaprzestanie śpiewu 'Alleluja'.

Wielki Post to czas w którym szczególnie możemy zobaczyć i odrzucić to, co nas zaślepia. To szansa aby spokojnie wrócić ze swoim życiem na właściwe tory. Wszystko zależy od nas!!

Modlitwa:
- Droga Krzyżowa (każdy piątek g. 7:55 i 16:30)
- Gorzkie żale (każda niedziela g. 15:00)
Post:
- Powstrzymanie się od udziału w zabawach.
- Post ścisły – środa Popielcowa, Wielki Piątek.
- Każdy piątek – post nie tylko od mięsa.
Jałmużna – coś ofiarowanego na rzecz drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego - nie tylko materialnie.

Wielki Post to czas pracy nad sobą poprzez czynienie rozmaitych postanowień.
Mogą to być:
– wyrzeczenie się przyjemności (łakoci, telewizji, komputera, słuchania muzyki);
- zaprzestanie czegoś złego (np. nałogu);
- zrobienie czegoś dobrego (pomoc komuś, gorliwsza praca);
- rozwój duchowy (więcej modlitwy, dodatkowa Msza Święta, czytanie Pisma Świętego, odpowiednich książek)

Jaki jest sens pracy nad sobą?
Bóg rozliczy nas przede wszystkim z tego, czy szczerze podejmowaliśmy trud pracy nad sobą. Zna naszą słabość – ważne by ciągle zaczynać od nowa – bez przewrotności.
Podejmując postanowienia kształtujemy siebie, uczymy się panowania nad sobą i swoim życiem, a przez to możemy być prawdziwie wolnymi. Wypracowujemy w sobie dobre nawyki – inwestujemy w przyszłość, pracujemy na nasze zbawienie. Nasze postanowienia są również formą pokuty za grzechy oraz modlitwy w danej intencji.