Parafia Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej
ul. Cysterska 1, 47-430 Rudy
tel. (32) 410 30 57, e-mail: parafia.rudy@gmail.com

Aktualności

Życzenia na Boże Narodzenie.

„Zróbmy miejsce dla Pana w naszym sercu i w czasie naszych dni. Każda rodzina chrześcijańska może przede wszystkim – jak to czynili Maryja i Józef – przyjąć Jezusa, słuchać Go, rozmawiać z Nim, strzec Go, chronić, wzrastać razem z Nim i w ten sposób ulepszać świat”.                                            Papież Franciszek

 

Całej wspólnocie parafialnej oraz przybyłym gościom do naszego rudzkiego sanktuarium na Święta Bożego Narodzenia w imieniu wszystkich duszpasterzy, składam najserdeczniejsze życzenia. Niech Pan, który przyszedł umocni nas swoim pokojem, abyśmy Go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój. Aby te święta i nadchodzący Rok upływał w harmonii i miłości. By nigdy nie zabrakło ciepła drugiej osoby, a każdy dzień był przepełniony Bożą radością.

                                                                                                                                                               Ks. Sebastian Śliwiński

Święto Świętych Młodzianków

28 grudnia Kościół obchodzi święto świętych Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.

Zapis o męczeństwie dzieci betlejemskich znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Kiedy król Herod dowiedział się od Mędrców ze Wschodu, że narodził się przepowiadany przez proroków król żydowski, przeraził się, że straci władzę, dlatego postanowił zabić nowo narodzonego Mesjasza. Mędrcy mieli odnaleźć Dzieciątko i donieść Herodowi, gdzie ono przebywa. Ostrzeżeni jednak przez anioła, nie zawiadomili Heroda i omijając Jerozolimę powrócili do swojej ojczyzny, dlatego król rozkazał zabić wszystkie dzieci w Betlejem poniżej 2 roku życia, licząc, że w ten sposób zamorduje również Jezusa. Święta Rodzina jednak uciekła wcześniej do Egiptu. Dzieci z Betlejem choć nieświadomie, poniosły śmierć za Jezusa i w ten sposób Go ocaliły.


 
28 grudnia zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami i dziadkami na nabożeństwo przy żłóbku o godz. 8.30. 
Po nabożeństwie błogosławieństwo dzieci.

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Adwent to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.

Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. Czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie).
2. Czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.

Symbole Adwentu:
- wieniec adwentowy - wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.
- świeca roratnia - świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka. Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
- roraty - w Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Msze św. roratnie dzieci przychodzą z lampionami.


Serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci na Msze św. roratnie od poniedziałku do soboty o godzinie 7.00.

« 1
...
6 7 8 9 10 11 12
...
14 »
wykonanie: e-parafia.net